- Diyarbakır Polis Kantinleri - www.poliskantinleri.com

MALİ ONAYLI KASALAR

                   TEMEL ÖZELLİKLER

 

Diyarbakır Polis Katinleri olarak kullanmakta olduğumuz satış kasaları; T.C. Maliye Bakanlığı tarafından onaylanmış olup, satış işlemlerinde fiş veya fatura basabilmektedir. Kasa sistemi, bir başka bilgisayar sistemine bağlı olarak çalışabilmektedir. Kasa ile ilgili her türlü tanım ve ayarlamalar, bu bilgisayar sistemi üzerinde çalışan program tarafından yapılır. Kasa üzerinde gerek kullanıma, gerek ürün bilgilerine ilişkin herhangi bir ayarlama yapmak mümkün değildir. Kasanın gerçekleştirmiş olduğu her türlü işleme ilişkin bilgiler de yine bu bilgisayar sistemi tarafından değerlendirilmekte ve raporlanabilmektedir. Bilgisayar ile bağlantının kesildiği durumlarda da işlemlerin aksamaması için kasa çalışmaya devam edebilmektedir.

 


·        Kasa Sisteminin Parçaları

·         Sistem Ünitesi

·         Yazıcı

·         Müşteri Göstergesi

·     Kasiyer Göstergesi

·         Barkod Okuyucu

·         Kasa Üzeri Terazi

·         Para Çekmecesi

·         Klavye

    ·         Mali Ünite

        Mali ünite mali onaylı kasalarda bulunmaktadır. Kasanın mali ünitesi; mali kart, mali hafıza ve EKÜ bileşenlerinden oluşmaktadır. Mali kart, mali hafıza bölümüne ve EKÜ’ye mali bilgileri okuma-yazma işlemlerini yapan bölümdür. Gün içerisinde yapılan satış hareketleri, gün sonu işlemleri yapılana kadar mali kartta tutulur. Gün sonu işlemi yapıldığında Mali kart üzerindeki bilgiler mali hafızaya aktarılır. Bazı kasa sistemlerinde gün içerisinde yapılan hareketler, yazıcılarında bulunan günlük rulo kağıdına yazılır. Kasa sistemimizde günlük bilgiler, rulo kağıt yerine elektiriksel ortamda bilgi saklama özelliği olan EKÜ’de saklanmaktadır. Gerektiğinde EKÜ’den, geçmişte kasada yapılan herhangi bir hareketin raporunu alabilirsiniz. Alınan rapor kasiyer göstergesinde veya yazıcıyla belge üzerine çıkarılabilir. EKÜ bileşenin belirlenmiş sınırlı bir kapasitesi vardır. EKÜ bileşeni kapasitesi dolduğunda veya arıza hallerinde değiştirilmesi mümkündür

       ·         Fiyat-Gör Aygıtları

          İşletmenin özelliğine göre mağaza içinde değişik yerlere monte edilebilien, müşterilerin almış oldukları ürünlerin barkodlarını okutarak ürün hakkında bilgi edinebildikleri aygıtlardır. Bu aygıtlar, kendi özel seri iletişim hatları üzerinden mağaza kontrol birimine bağlıdırlar.